30 januari 2014

KM rond 2

Det var skojigare för somliga än andra när KMs andra rond spelades. För egen del gjorde jag ett par odugliga drag i öppningen och blev vederbörligen bestraffad med en förlust. För Henells del gjorde han några odugliga drag i partiet, men klarade en halva efter att Micke C stressat upp sig och missat segern med K+D mot K+S under sina sista två minuter. Palle kom någorlunda illa i öppningen och Janne såg ut att komma ut bra. En felaktig beräkning ledde dock till pjäsbortsättning av Jan och Palle vann sedan. I det sista partiet vann sedan Anders över Albin efter att ha fått till en Anders-ställning och sedan malt ner Albin.

Anders-Albin 1-0
Christer-Mikael N 1-0
Palle-Jan F 1-0
Micke C - Jan H ½-½
Karl Malbert - Frirond

Ställning efter rond 2.
1. Anders Larsson, Christer Erlandsson 2p
3. Paul Johansson 1,5p
4. Karl Malbert, Mikael Nilsson, Albin Olsson, Jan Henell
8. Mikael Cederblad 0,5p
9. Jan Feldreich 0p

Lottning rond 3.
Anders-Christer
Palle-Karl
Mikael N-Jan H
Mikael C-Albin
Jan F- Frirond

27 januari 2014

Kvartsfinaler ÖM

Igår spelades kvartsfinalerna i långparti-ÖM. Som de senaste åren uppbyggd i cupform med seedning för de fyra högst rankade deltagarna. Från Ölands SS var det endast jag själv och Christer anmälda. Med andra ord så skickade klubben de två fjolårsfinalisterna för att försvara den mest prestigefyllda ÖM grenen i schack.
Det skulle visa sig att rankingtalen skulle tala sitt tydliga språk sedan samtliga fyra seedade schackspelarna avancerade relativt enkelt till semifinal.

Kvartsfinaler ÖM 26/1

Albin - Erling 1-0
Urban - Fredrik 1-0
Christer - Bo 1-0
Leif - Ulf 1-0


Lottning semifinaler (färg ej vald)

Albin - Leif
Urban - Christer

22 januari 2014

KM igång!

KM startade på tisdagskvällen och det blev idel långa partier där mitt parti mot Micke C var färdigt först. Jag vann efter händelselöst spel och ett vunnet slutspel med löpare mot springare samt lite bönder på varje sida. Palle kom lovande, men satte pjäs mot Henell. Dock blev motspelet framgångsrikt och efter diverse tveksamheter från Jan Hs sida blev det remi. Karl fick upp en ganska bra ställning mot Anders, men valde nog fel plan och förlorade. I kvällens svängigaste parti stod Jan F nära nog på vinst efter 10 drag, bara för att tappa sin farliga fribonde och till slut förlora.

Resultat rond 1:
Karl - Anders 0-1
Mikael N - Mikael C 1-0
Jan H - Paul ½-½
Jan F - Christer 0-1
Albin - Frirond

Lottning rond 2:
Anders - Albin
Christer - Mikael N
Mikael C - Jan H
Paul - Jan F
Karl - Frirond

21 januari 2014

Lottat i KM rond 1.

KM startar med följande partier:

Jan Feldreich - Christer Erlandsson
Karl Malbert - Anders Larsson
Jan Henell - Paul Johansson
Mikael Nilsson - Mikael Cederblad
Albin Olsson - frirond.

Seger mot Växjö II.

I allsvenskan fjärde rond åkte vi till Växjö för match mot andralaget. Det blev inga större problem och poängen trillade in i strid ström. Albin spelade lite krångligt och fick nöja sig med en halva och Johan kunde bluffa till sig en halvpoäng i dagens längsta parti.

Växjö SK II 1639 - Ölands SS 1959 1-7
Gert Brushammar 1727 - Conny Olsson 2230 0-1
Lars Hjort 1853- Björn Alling 2004 0-1
Emilio Gonzalez 1896 - Johan Haag 2087 ½-½
Stefan Blücker 1696 - Paul Johansson 1888 0-1
Jonathan Blomwvist 1623 - Mikael Nilsson 1968 0-1
Olof Johannesson 1334 - Mikael Persson 1862 0-1
Dennis Lennartsson 1446 - Albin Olsson 1849 ½-½
Apichai Sukhayanudit 1541 - Jan Henell 1781 0-1

15 januari 2014

12 januari 2014

Ölands SS dominerade i Blixt-ÖM.

Det blev dominans från den stora klubben på ön när blixt-ÖM gick av stapeln. Första och andraplatsen säkrades och 6 av de 7 första platserna belades av ÖSS spelare. ÖM avgjordes i partierna mellan undertecknad och Johan Haag, där jag lyckades vinna båda partierna.

Blixt-ÖM 2014

1. Mikael Nilsson 19 (av 20)
2. Johan Haag 18
3. Urban Arvidsson 12,5
4. Albin Olsson 12
5. Johanna Lundström 10,5
5. Christer Erlandsson 10,5
7. Karl Malbert 8,5
8. L-O Gottfredsson 7
9. Ulf Rosén 5,5
10. Leif Svensson 3,5
11. Fredrik Svensson 3

03 januari 2014

Rankinglista 1/1- 2014

Registrerade spelare.
NamnRatingPartier+/-
1. Conny Olsson 22302-13,5
2. Johan Haag 20872+11
3. Björn Alling 20041+15
4. Mikael Nilsson 196813-51
5. Roger Larsson 1916--
6. Paul Johansson 188810+74
7. Ingvar Landén 18631+7
8. Mikael Persson 18623+18
9. Albin Olsson 184913+114
10. Jan Henell 178110-14
11. Johanna Lundström 17528+22
12. Karl Malbert 174710+49
13. Christer Erlandsson 174310-54
14. Jan Feldreich 16637-37
15. Ingvar Svensson 14686-35
16. Daniel Karlsson 1311--
17. Marcus Johansson 12483-32
18. Linus Nilsson 1220--
19. Harald Justegård 11822-18