14 december 2010

Rankinglista

Efter lite eget funderande har jag kommit fram till att rankingen för spelarna i Ölandslaget borde se ut så här efter 1/1-2011.

1. Conny Olsson, 2254 (-7) (2 partier)
2. Johan Haag, 2028 (+3) (3)
3. Roger Larsson, 1968 (+15) (4)
4. Björn Alling, 1952 (0) (-)
5. Mikael Nilsson, 1935 (-37) (22)
6. Christer Erlandsson, 1865 (+39) (9)
7. Philip Aldebert, 1839 (-3) (9)
8. Ingvar Landén, 1838 (-2) (2)
9. Jan Henell, 1761 (+45) (6)
10. Albin Olsson, 1694 (+2) (6)
11. Ingvar Svensson, 1506 (-8) (6)
12. C-O Borgudd, 1420 (-3) (1)
13. Linus Nilsson, 1153 (+4) (5)

Vi får se om detta är den officiella listan när Ingvar Svensson tittat på saken.
( Ändrad efter Malmö Open )

12 december 2010

Kastlösa upp i serietopp!

Efter att fullständigt ha pulveriserat Sandby/Gårdby I så leder nu Kastlösa serien för första gången den här säsongen. En halva var allt man släppte ifrån sig och man går nu in i den andra halvan av serien som storfavoriter. Den som imponerade mest var kanske spelaren på förstabord som fick med sig en fin skalp hem. Grattis Micke!

Sandby/Gårdby I - Kastlösa 0,5-3,5
Roger Larsson,1953 - Mikael Persson,1839 0-1
Urban Arvidsson,1780 - Ingvar Landén,1840 0-1
Leif Svensson,1669 - Jan Henell,1716 0-1
Börje Larsson,1641 - Börje Johansson,1700 0,5-0,5

I den andra matchen kunde Egby ganska odramatiskt vinna med. Visserligen satte Albin en bonde tidigt, men fick som kompensation en fribönder och öppna linjer på damflygeln vilket ledde till tornvinst och vunnet parti.

Sandby/Gårdby II - Egby 1-3
Ulf Rosén,1398 - Mikael Nilsson,1972 0-1
P-O Johansson,1286 - Philip Aldebert,1842 0-1
Bo Olsson,1231 - Albin Olsson,1682 0-1
Ingvar Karlsson,1170 - Linus Nilsson,1149 1-0

Tabell
1. Kastlösa, 4p, 8,5pp
2. Egby, 4p, 7pp
3. Sandby/Gårdby I, 4p, 6pp
4. Sandby/Gårdby II, 0p, 2,5pp

Ölandsserien tar nu uppehåll till 14 jan.

06 december 2010

För tufft motstånd i Skåne.

Vi åkte till Skåne för möte med två hårda motståndare väntandes. På förhand kändes det tufft och när motståndarna och delade serieledarna Åstorp skrivit upp sitt lag visade det sig att de hade en oerhörd rankingöverlägsenhet. Vi bestämde snabbt att, likt San Marino, ha som målsättning att bara ta något poäng överhuvudtaget ( i San marinos fall, göra mål ).

Matchen började och det visade sig snart att något märkligt var på g. Efter 3 timmar kunde läget sammanfattas så här: Conny stod ganska dåligt på bord 1, men skulle kanske klara att hålla ihop det. Mikael hade vinstställning på bord 2, Haag stod bra på bord 3, Christers ställning var förlorad på bord 4, Philip ledde med bonde på bord 5, Henells parti var stenremi på bord 6, Ingvar stod på klar vinst på bord 7 och Linus kanske kunde klara en halva på sista bordet. En helt otrolig start!

Dock visade det sig snart att rankingen, som så många gånger förut, skulle ta ut sin rätt. Efter att Mikael ( undertecknad ) missat vinsten och fört partiet till ett remislut gick det snabbt utför och slutställningen blev:

Åstorp SS, 2043 - Ölands SS, 1788 6,5-1,5
Stefan Ivarsson,2353 - Conny Olsson,2261 1-0
Arnthor Einarsson,2317 - Mikael Nilsson,1972 0,5-0,5
Gösta Pettersson,2213 - Johan Haag,2025 1-0
Jan Bengtsson,2136 - Christer Erlandsson,1826 1-0
Fredric Olsson,2078 - Philip Aldebert,1842 1-0
Staffan Thomasson,2119 - Jan Henell,1716 0,5-0,5
Åke Sandklef,2044 - Ingvar Svensson,1514 0,5-0,5
Jonas Nilsson,1400 - Linus Nilsson,1149 1-0

Lite synd på en sån bra match men vi var i alla fall med.

Efter en trevlig kväll med övernattning i Malmö var det dags för match mot Limhamns SK II, ett lag som t om var högre rankade än våra motståndare från dagen innan.

Tyvärr var även vårt fina spel från dagen innan som bortblåst och efter en inledande snabbremi av Conny förlorade vi alla i rask takt innan Christer räddade en del av äran och skrällvann i dagens sista parti.

Limhamns SK II, 2133 - Ölands SS, 1788 6,5-1,5
Lars Månsson,2217 - Conny Olsson,2261 0,5-0,5
Anders Nylen,2210 - Mikael Nilsson,1972 1-0
Amir Tadjerbashi,2228 - Johan Haag,2025 1-0
Linus Johansson,2106 - Philip Aldebert,1842 1-0
Janne Mäkinen,2103 - Christer Erlandsson,1826 0-1
Tommy Nurmi,2074 - Jan Henell,1716 1-0
Schass Innab,2069 - Ingvar Svensson,1514 1-0
Håkan Tjärnemo,2055 - Linus Nilsson,1149 1-0

Alltså samma resultat i båda matcherna även om de var helt olika.

Nu tar vi paus en stund i Söderettan och återkommer i Januari.

27 november 2010

Individuella ÖM, rond 2

Det var ett litet sällskap som samlades på fredagkvällen för att göra upp i det ädla schackspelet. Eftersom hälften av partierna spelats på annan plats blev det nu bara de trevliga kvar...

Individuella ÖM Rond 2
Leif Svensson - Ulf Rosén 1-0
Linus Nilsson - Albin Olsson 0-1
Christer Erlandsson - Johanna Lundström 1-0
Philip Aldebert - Mikael Nilsson 0,5-0,5

Ställning:
Christer 2
Philip 1,5
Mikael 1,5
Johanna 1
Leif 1
Albin 1
Ulf 0
Linus 0

Nästa rond spelas i Borgholm 21/1-11

21 november 2010

Krossegrar för Sandby/Gårdby 1 och Kastlösa i andra ronden!

När lag-ÖMs andra rond spelades i Egby på fredagen blev det två tämligen odramatiska matcher som spelades. I första matchen mellan Egby och Sandby/Gårdby 1 kom hemmalaget snabbt fel och inget hopp om räddning fanns ens vid kaffet. Stabila segrar på de två toppborden gjorde att Sandby/gårdby 1. Gick upp i ensam serietopp.

Egby - Sandby/Gårdby I 1-3
Mikael Nilsson, 1972 - Roger Larsson, 1953 0-1
Philip Aldebert, 1844 - Urban Arvidsson, 1780 0-1
Albin Olsson, 1682 - Börje Larsson, 1641 1-0
Linus Nilsson, 1149 - Leif Svensson, 1669 0-1

Andra matchen var om möjligt ännu mer odramatisk. Knappt hade vi hunnit sätta oss vid brädena förrän Kastlösa inkasserat sin första poäng och efter att två ytterliggare poäng rasat in utan ansträngning så fullbordades fullpoängaren när Christer C med pjäs mer bjöd remi utan att dra först, varvid motståndaren tackade nej, Christer gjorde ett drag som satte bort pjäsen och förlorade.

Sandby/Gårdby II - Kastlösa 0-4
L-O Gottfredsson, 1355 - Mikael Persson, 1839 0-1
Ulf Rosén, 1398 - Jan Henell, 1716 0-1
Bo Olsson, 1231 - Börje Johansson, 1700 0-1
Christer Carlsson, 1192 - Parvanek Parkizari, 1434 0-1

Tabell
1. Sandby/Gårdby I 5,5pp 4p
2. Kastlösa 5pp 2p
3. Egby 4pp 2p
4. Sandby/Gårdby II 1,5pp 0p

14 november 2010

Individuella ÖM igång

Efter några års stiltje är nu äntligen individuella ÖM åter tillbaka. I år är det 8 deltagare med i tävlingen som säkerligen kommer att bli en bister fajt.

Resultat rond 1:
Mikael Nilsson,Egby,1972 - Linus Nilsson,Egby,1149 1-0 w.o
Albin Olsson,Egby,1682 - Philip Aldebert,Egby,1842 0-1
Johanna Lundström,Egby,1614 - Leif Svensson,Sandby/Gårdby,1669 1-0
Ulf Rosén,Sandby/Gårdby,1398 - Christer Erlandsson,Persnäs,1826 0-1

Andralaget nära att skrälla mot Sandby/Gårdby 1

Efter lång väntan kan jag nu komma med resultatet i den andra matchen i rond 1 av lag ÖM. Sandby/Gårdby 1 vann med minsta möjliga marginal mot sitt andralag efter att Ulf Rosén skrällvunnit på förstabordet.

Sandby/Gårdby I - Sandby/Gårdby II 2,5-1,5
Urban Arvidsson,1780 - Ulf Rosén,1398 0-1
Leif Svensson,1669 - P-O Johansson,1286 1-0
Börje Larsson,1641 - Bo Olsson,1231 0,5-0,5
L-O Gottfredsson,1355 - Ingmar Andersson,1149 1-0

Nästa rond av Ölandsserien spelas 19/11

09 november 2010

Det är så logiskt

06 november 2010

Tidsdokument 2007 vs 2010

2007

2010

30 oktober 2010

Linus hjälte för Egby mot Kastlösa!

Det blev en hård fajt när Egby mötte Kastlösa på fredagskvällen och i slutänden blev det en oerhört osannolik upplösning; Linus Nilsson vann sitt parti! Detta innebar seger med 3-1 för Egby. I den andra matchen mellan Sandby/Gårdbys båda lag återkommer vi när vi vet hur det gick.

Kastlösa - Egby BK 1-3
Mikael Persson,1839 - Mikael Nilsson,1972 0-1
Jan Henell,1716 - Philip Aldebert,1842 0,5-0,5
Börje Johansson,1700 - Albin Olsson,1682 0,5-0,5
Parvanek Parkizari,1434 - Linus Nilsson, 1149 0-1

Individuella ÖM 2010-2011

Individuella ÖM i schack startar den 12 november i Egby och spelas i 5 ronder Monrad.

Första omgången har lottats enligt följande:

Mikael Nilsson, Egby – Linus Nilsson, Egby
Albin Olsson, Egby – Philip Aldebert, Egby
Johanna Lundström, Egby – Leif Svensson, Sandby/Gårdby
Ulf Rosén, Sandby/Gårdby – Christer Erlandsson, Persnäs

Datum och platser:
Rond 1: 12 november Tallhöjden, Färjestaden
Rond 2: 26 november Sandby
Rond 3: 21 januari Borgholm
Rond 4: 11 februari Egby
Rond 5: 18 februari Sandby

Vid lika poäng efter rond 5 gäller följande särskiljning:
1.Kvalitetspoäng (summan av samtliga motståndares poäng med undantag av den sämstes resultat)
2.Flest antal vinster
3.Inbördes resultat
4.Flesta antal partier med de svarta pjärserna
5.Svart inbördes (om spelarna mötts)
6.Lottning


Matcherna skall om möjligt spelas på de nämnda dagarna. Om någon inte kan spela på ”rätt datum” så skall matchen spelas innan det datum då den skulle ha spelats. Om spelarna inte kan komma överens om detta så gäller walk over.

Manglade av Eslöv

Det blev som väntat lite för tufft när Öland gästades av Eslöv på söndagen. Med stora rankingdifferenser vid varje parti hade vi fullt upp med att få med oss någon poäng och matchen slutade tillslut 1-7, ett resultat som vi efter omständigheterna får vara nöjda med.

Ölands SS, 1741 - Eslövs SK, 2027 1-7
Roger Larsson, 1953 - Anders Johansson, 2247 0,5-0,5
Mikael Nilsson, 1972 - Björn Lundberg, 2303 0-1
Philip Aldebert, 1842 - Mende Dimovski, 2244 0-1
Christer Erlandsson, 1826 - Kristian Glans, 2073 0-1
Jan Henell, 1716 - Leif Lindkvist, 2042 0,5-0,5
Albin Olsson, 1682 - Sven Egetorp, 1903 0-1
Carl-Olof Borgudd, 1423 - Måns Håkansson, 1787 0-1
Ingvar Svensson, 1514 - Daniel Jogstad, 1633 0-1

23 oktober 2010

Superskräll av Öland i första ronden av div.1!

Det blev en rejäl skräll när vi inledde den historiska div.1-säsongen.

Det hela inleddes med att En Passant, Svedala dök upp med enbart sex spelare. Alltså ledning med 2-0 vid start. Dock verkade det ändå bli tufft då det efter att laguppställningarna gåtts igonom visade sig att vi var lägre rankade på samtliga bord.

Dock märktes tidigt att det skulle bli en hård match. Visserligen förlorade undertecknad, till lika lagledaren, snabbt, men övriga spelare verkade taggade för uppgiften.

Vid ställningen 2-1 blev det en otrolig tidsnödsduell i Philips parti där vår hjälte spelat upp en fantastisk ställning som han var i full färd med att sätta bort när motståndaren oprovocerat gick in i en tvådragsmatt! Strax därefter förlorade Landén på bord 5 men när Haag lurat sin motståndare i tidsnöden och kontrat in en matt så hade vi plötsligt en garanterad poäng!

Nu förflyttades intresset till Christers parti där det uppkommit ett olikfärgat löparslutspel men där det ändå såg ut som att skåningen kunde spela på vinst. Dock kontrade Christer förtjänstfullt och fick med sig hela poängen! Vinst och stort jubel var saker som båda var närvarande i lokalen. Denna lokal låg för övrigt i Gårdby för ovanlighetens skull.

I dagens längsta parti fick spelade sedan Roger upp en ställning med bonde under men där motståndaren knappt kunde flytta en pjäs. Motståndaren offrade tillbaka bonden för att komma ut med pjäserna och i det uppkomna slutspelet enades spelarna om remi.

Jubel och firande! Match i morrn igen!

Ölands SS,1836 - En Passant, Svedala,2016 5,5-2,5
Roger Larsson,1953 - Christoffer Carlsson,2151 0,5-0,5
Johan Haag,2025 - Jan Clementsson,2089 1-0
Mikael Nilsson,1972 - Peter Månsson,2137 0-1
Philip Aldebert,1842 - Roland Johansson,1946 1-0
Ingvar Landén,1840 - Gunnar Klasén,1851 0-1
Christer Erlandsson,1826 - Holger Sjöfors,1920 1-0
Jan Henell,1716 - w.o 1-0
Ingvar Svensson,1514 - w.o 1-0

05 oktober 2010

Frälsaren?


Ifjol lyckades han som ankare ta Öland till div 1.
I år kan han bli frälsaren som lyckas få Öland att hänga kvar!
-----------------------------------------------------------------------------

18 september 2010

Maratontabell Allsvenskan 82/83 - 09/10

Klubben:


SpeladeVunnaOavgjordaFörloradePoäng%
Summa
28 Säsonger19090267420654,2
Div.2
12 Säsonger832417426539,2
Div.3
12 Säsonger78454299460,3
Div.4
4 Säsonger2921534781

Spelare:
NamnSpeladeVunnaRemierFörloradePoäng%
Jan Henell18774476697,552,1
Christer Erlandsson13466155373,554,8
Roger Larsson13349434170,553,0
Ingvar Landén1194334426050,4
Johan Haag9248192557,562,5
Ingvar Svensson1064124415350
Börje Larsson973622394748,5
Börje Johansson942834324547,9
Mikael Persson823220304251,2
Mikael Nilsson713120204157,7
Göran Olsén612424133659,0
Urban Arvidsson672618233552,2
Conny Olsson5222191131,560,6
C-O Borgudd671512402131,3
Jan Kälveus3017672066,7
Albin Olsson271151113,550
Philip Aldebert2781091348,1
Christer Nilsson187388,547,2
Christer Schöllin187388,547,2
Björn Johansson117137,568,2
Björn Alling12444650
Ernst Arvidsson12345541,7
Johan Rosengren62132,541,7
Tomas Nilsson22002100
Stefan Arvidsson3120266,7
Alve Olsson11001100
Tore Simonsson11001100
Kalevi Pellikka70160,57,1
Benny Arvidsson100100
Johan Karlsson100100
Daniel Karlsson100100
Marcus Thornemo-Larsson100100


Vi spelade även seriematcher mellan 75-82 hoppas kunna återkomma med det...

17 september 2010

Kalender 2010-11

Äntligen en ny säsong på gång! En historisk säsong. Första Div.1 säsongen någonsin! Glöm inte att anmäla er till Individuella ÖM heller!

15 oktober ÖM i snabbschack i Sandby
23 oktober Div.1 Öland – En Passant
24 oktober Div.1 Öland – Eslöv
29 oktober Lag-ÖM Sandby/Gårdby 1 – Sandby/Gårdby II,
Kastlösa – Egby
Spelas i Sandby (först nämnda lag räknas som hemmalag)
12 november Individuella ÖM
(anmälningar skall vara inne till Ingvar S. senast 5 oktober)
19 november Lag-ÖM Sandby/Gårdby II – Kastlösa,
Egby – Sandby/Gårdby I
Spelas i Egby
26 november Individuella ÖM
4 december Div. 1 Åstorp/Schakalen – Öland
5 december Div. 1 Limhamn II – Öland
10 december Lag-ÖM Sandby/Gårdby I – Kastlösa,
Sandby/Gårdby II – Egby
Spelas i Sandby
17 december Individuella ÖM

14 januari Lag-ÖM Sandby/Gårdby 2 – Sandby/Gårdby I,
Egby – Kastlösa
Spelas i Sandby
21 januari Individuella ÖM
28 januari Lag-ÖM Kastlösa – Sandby/Gårdby II,
Sandby/Gårdby I – Egby
Spelas i Kastlösa
6 februari Div. 1Öland – Växjö/Glasriket
11 februari Individuella ÖM
18 februari Individuella ÖM
27 februari Div. 1 Team Malmö II – Öland
4 mars Lag-ÖM Kastlösa – Sandby/Gårdby I,
Egby – Sandby/Gårdby II
Spelas i Sandby
11 mars Individuella ÖM eventuellt
20 mars Div. 1 Öland – Västervik
25 mars Blixt - ÖM

02 september 2010

Rankinglista 1/9 2010

  1. Conny Olsson Egby 2261
  2. Johan Haag Egby 2025
  3. Mikael Nilsson Egby 1972
  4. Roger Larsson S/G 1953
  5. Björn Alling Egby 1952
  6. Philip Aldebert Egby 1841
  7. Ingvar Landén Kastlösa 1840
  8. Mikael Persson Kastlösa 1839
  9. Christer Erlandsson Persnäs 1826
  10. Urban Arvidsson S/G 1780
  11. Jan Henell Kastlösa 1716
  12. Börje Johansson Kastlösa 1700
  13. Albin Olsson Egby 1682
  14. Leif Svensson S/G 1669
  15. Börje Larsson S/G 1641
  16. Ingvar Svensson Persnäs 1514
  17. Parvanek Parkizari Kastlösa 1434
  18. Johan Rosengren S/G 1431
  19. Raimo Ekholm Kastlösa 1425
  20. C-O Borgudd Persnäs 1423
  21. Tomas Svensson S/G 1423
  22. Martin Rosengren S/G 1415
  23. Richard Wikar Kastlösa 1402
  24. Ulf Rosén S/G 1398
  25. L-O Gottfredsson S/G 1355
  26. Tore Simonsson Kastlösa 1387
  27. Erik Larsson S/G 1366
  28. Daniel Karlsson Persnäs 1345
  29. Hans Karlsson Kastlösa 1343
  30. P-O Johansson 1286
  31. Bo Olsson S/G 1231
  32. P-G Åberg Persnäs 1241
  33. Benny Nilsson Egby 1223
  34. Bo Sannestam S/G 1218
  35. Tomas Arvidsson S/G 1213
  36. Daniel Nilsson Egby 1200
  37. Andreas Modin Egby 1200
  38. Adam Ådnanes Egby 1200
  39. Kevin Rodrigues Persnäs 1200
  40. Simon Nilsson Egby 1198
  41. Lena Nilsson Persnäs 1180
  42. Håkan Olsson S/G 1173
  43. Rune Gustavsson S/G 1196
  44. Christer Carlsson S/G 1192
  45. Mikael Sannestam S/G 1192
  46. Ingvar Karlsson S/G 1170
  47. Ingmar Andersson S/G 1149
  48. Linus Nilsson Egby 1149
  49. Jörgen Ulfheim Kastlösa 1118

(Fet stil= Ölandslaget)

25 augusti 2010

Utechack

I helgen var det dags för den årliga uteschacksturneringen i Smedby. Öland ställde upp med en rekordstor trupp; fyra av de 22 deltagarna hade ön som klubbadress.

Tyvärr blev inte placeringarna de bästa utan liknade mer de resultat som det alpin slalomlandslaget brukar ståta med nu för tiden. Haag kom 10:a, Mikael kom 11:a, Philip 13:e och Christer 16:e.

Vi hade i alla fall tur med vädret.

12 augusti 2010

Lottningen för div 1 södra.

Nu är lottningen för div.1 södra klar. Det blir lite special och jag hoppas att alla kan ställa upp så mycket som möjligt.

Speciallottning Div 1 södra

23 oktober Ölands SS - En Passant
24 oktober Ölands SS - Eslövs SK

4 december Åstorp/Schackalen - Ölands SS
5 december Limhamns SK II - Ölands SS

6 februari Ölands SS - Växjö/Glasriket SA

27 februari Team Malmö II - Ölands SS

20 mars Ölands SS - Västerviks ASK

Intressant lottning som sagt och kan bara så många som möjligt ställa upp så blir det nog bra.

10 juli 2010

SM slut

Så var det färdigt för den här gången. SM är nu slut för ölänningarnas del med varierande resultat.

I klass 1 blev Mikael tvåa efter att ha tagit en halva i sista ronden samtidigt som den främste konkurrenten vann. Stabila 4,5/7 och ingen förlust är ju ändå ok om man är femterankad i gruppen.

Albin åkte ur sin grupp. Efter den ödesdigra Fogerthykonserten hämtade han sig inte riktigt utan stannade på 2/7. Tillbaka till klass 3 igen...

Philip förlorade sista partiet men vann ändå gruppen och kan nu titulera sig klass 1-spelare! Fantastiskt bra gjort, speciellt som han inte började spela förrän andra dagen pga festival i Borlänge.

Ett roligt SM är över. Resultatmässigt kunde det blivit ännu roligare, men en gruppseger är inte fy skam. Synd på Albin men han kommer att ta nya tag och lära sig att bemöta gambitar och sedan finns det inget som kan stoppa honom!

08 juli 2010

Bara en dag kvar...

Nu är det minsann sista kvällen med gänget!

För oss Ölänningar ser det ut som följande: Philip vinner garanterat sin klass 2 grupp om han får remi i sista. Förmodligen räcker det t om med förlust. Philip har spelat lyriskt efter sin festival i Borlänge och inledande remi utan att spela så har han vunnit rubbet!

Albin betedde sig idag och satte sin motståndare matt i hård tidsnöd. Väldigt förvånande för oss som spelat blixt mot honom någon gång. Han har nu givit sig själv chansen att hänga kvar genom att vinna sitt sista parti.

Mikael(jag) satte bonde efter 8 drag men min motståndare var inte sugen på att spela schack utan bjöd remi vilket antogs. Ledningen i gruppen delar jag nu med en annan inför sista ronden. Spännande.

Efter rond 5

Så var rond 5 färdigspelad. Albin förlorade igen och har inte kunnat bete sig alls sedan det vankades fogerty i Helsingborg. Han måste nu vinna sina sista två för att ens hänga kvar i klass 2.

I Klass 2 spelar också Philip och han leder efter att ha fått en gratishalva i första ronden då han hellre var på festival i Borlänge än spelade schack den dagen. Fyra partier senare har han 4,5 och är på god väg mot gruppseger!

Mikael spelade remi idag och leder sin grupp i klass 1 på 3,5 efter 5 ronder.

Spännande för alla Ölänningar inför slutronderna med andra ord, nu återstår bara att ta reda på var Albin tagit vägen....

07 juli 2010

Dag 4 och 5!

Lite dålig uppdatering fortfarande.
Men i alla fall var fogerty konserten väldig bra på alla sätt och vis.

Mikael vann sitt parti och är med i toppen utav sin grupp!
Philip vann likaså och leder sin klass II grupp. Själv förlora jag ännu en gång och får försöka inrikta mig på att hänga kvar.
Johanna fick oxå ge sig i sitt parti, och spelar dubbel-rondigt idag!
Persson spelade exemplariskt och vann sitt mästareklass parti, vilket gör att han fortfarande är med å slåss om platserna för avancemang!

05 juli 2010

Uppdatering!

Så var den tredje ronden färdigspelad. I klass 1 vann Mikael idag och han har därmed 2/3 efter +1 =2 -0. Nyckeldag i morgon!

Philip som inte spelade rond 1 fick ändå en gratishalva där och efter två vinster till så spelar han i morgon gruppfinal mot den högst rankade spelaren i hans grupp.

Återstår sorgebarnet Albin. Efter att i går ha spelat som ett riktigt dunder..... och förlorat la han idag all energi på att organisera så att han kunde gå på John Fogerty konsert. Han var tvungen att spela mycket snabbare en normalt och när han spelat upp en vinstställning gjorde han bort sig inte bara en utan två gånger och fick gå med skammen.... Vi får hoppas det blir en bra konsert....

04 juli 2010

Florange på väg!

Äntligen fick vi höra floranges spruckna röst efter att han tillbringat en vecka i Borlänge! Skönt att han svarade i telefon, och skönt att han inte missade tåget.

12.30 på stationen, då är han framme.
Utan hans närvaro kunde han igår ändå spela in en halva mot den högst rankade i gruppen!

03 juli 2010

Första dagen- Någorlunda lyckad.

SM som blivit en EN veckas turnering lockar fler folk än vanligt.
Nyss hemkomna ifrån en förmiddagsutflykt till Helsingör anlände vi till spellokalen för att anmäla oss.
När vi skulle parkera stoppades vi febrilt utav en man, trodde vi, men han skulle ju bara till sin Volvo. Vi är på SCHACK-SM!

Starttiden var utsatt till 16.00 och invigningen skulle äga rum 20 minuter innan i form utav ett mumlande kommunalråd där ingen hörde va dom sa :S .

Men när äntligen första ronden kom igång, ungefär i halvtidsvilan mellan tyskland och argentina. Var det en koncentrerad sal och alla va med i matchen!

Johanna vann snabbt i sitt parti utan att förta sig. Mikael fick remi. Medan jag själv vann mot den lägst rankade i gruppen. Persson satt kvar längst och det blev till slut remi.

En rätt lyckad dag där lägenheten Ols... nej Ludvig tar 3/4 poäng. Öland 2/3 . (Philip bor inte i Lägenheten än)

Snart dags...

Så var den stora dagen kommen. SM börjar om en och en halv timme.

Idag har vi varit på rundtur i skåneland med en visit till Helsingör som höjdpunkt. Tydligen är det här med att bygga vägar ingenting som de bryr sig om att göra speciellt bra i skåne, ty varför måste de annars reparera vägarna hela tiden? Tur att vi är ena hejare på kartläsning!

Som sagt, snart är det dags. Batterierna är laddade. Vad som helst kan hända!

Persson har anlänt.

Efter en väl tillagad middag begav vi oss till Sturups flygplats för att hämta upp Persson som kom lite försenat med sitt plan.
Nu är det snart läggdags och planer på utflykt till helsingör imorgon har ploppats fram...

Vi måste dock vara tillbaks innan klockan 15, då är det den sista utsatta tiden för anmälan i spellokalen.

god natt

02 juli 2010

Framme i lägenheten!

Resan ned gick galant och vi håller just nu på att installera oss i lägenheten.
Vi är på extra bra humör nu när Brasilien är utslaget ur VM!

Idag går bilen!

Så var det äntligen dags för Schack-SM och lite mer frekvent uppdatering av bloggen. Bilen går idag vid middagen och spelet börjar i morgon. Vi blir fem stycken i den inhyrda lägenheten; från SK Framåt är det Johanna Lundström och från Bräkne-Hoby Andreas Persson. Sen är det vi Ölänningar, Philip, Albin och Jag.

I år verkar det bli ett stenhårt SM där alla vi från Öland förmodligen kommer att få kämpa en del för att hänga kvar i våra grupper, speciellt Philip som ska ge bort första ronden då det tydligen är roligare att vara i Borlänge en lördag. Nåväl, går allt enligt planerna så kommer han med tåget i god tid ( 30 minuter ) innan andra ronden spelas. Tur att man alltid kan lita på att SJ håller tiderna...

Så är läget nu. Solen skiner. Allt är lugnt. Vi hörs!

01 juli 2010

Dagen innan avfärd...

I morgon går färden mot Lund. Bilen blev fixad i sista sekund men det löser sig alltid, så de va väl ingen skräll att de löste sig den här gången med!

Som förra året bokade vi en campingplats på en camping som igentligen va fullbelagd, precis några dar innan vi åkte. Vi fick den bästa platsen.
Vi blir tre personer i biolen ned, eftersom Persson och Philip möter upp oss i Lund. Philip hoppas vi på igen. Bara det inte blir för hård uppvärmning inför SM-veckan tror jag han avancerar i gruppsystemet.

Väldigt oklart om vi får se några Linköpings ansikten som kommer på besök i år. ..

23 juni 2010

Seger i Växjöspelen!

Mikael segrade i sin grupp i Växjöspelen som spelades 19-20/6. Tävlingen är intressant så till vida att samtliga deltagare delas upp i grupper om fyra efter ranking och man därigenom får möta motståndare med ungefär samma ranking som man själv har.

Resultatet blev 2,5/3 vilket innebar en seger i den fjärde gruppen. En perfekt uppladdning inför SM!

Något som också är perfekt är den mentala träningen man ofrivilligt får ta del av då man måste utstå oerhört torra skämt. Detta eftersom det verkar som om man i växjö, där man bara ser skog, blivit utrustad med en fantastisk brist på självinsikt vad gäller ens egen humor och huruvida någon vill ta del av den eller ej. Hur som helst, en mycket bra organiserad tävling med ett bra slutligt resultat!

Dessutom: Öland - Bräkne-Hoby 2,5-0,5

Rankinglista 1/5 2010



  1. Conny Olsson Egby 2261

  2. Johan Haag Egby 2025

  3. Roger Larsson S/G 1953

  4. Björn Alling Egby 1952

  5. Mikael Nilsson Egby 1940

  6. Ingvar Landén Kastlösa 1840

  7. Mikael Persson Kastlösa 1839

  8. Christer Erlandsson Persnäs 1826

  9. Urban Arvidsson S/G 1780

  10. Philip Aldebert Egby 1778

  11. Albin Olsson Egby 1727

  12. Jan Henell Kastlösa 1716

  13. Börje Johansson Kastlösa 1700

  14. Leif Svensson S/G 1669

  15. Börje Larsson S/G 1641

  16. Ingvar Svensson Persnäs 1514
  17. Parvanek Parkizari Kastlösa 1434
  18. Johan Rosengren S/G 1431
  19. Raimo Ekholm Kastlösa 1425
  20. C-O Borgudd Persnäs 1423
  21. Tomas Svensson S/G 1423
  22. Martin Rosengren S/G 1415
  23. Richard Wikar Kastlösa 1402
  24. Ulf Rosén S/G 1398
  25. L-O Gottfredsson S/G 1355
  26. Tore Simonsson Kastlösa 1387
  27. Erik Larsson S/G 1366
  28. Daniel Karlsson Persnäs 1345
  29. Hans Karlsson Kastlösa 1343
  30. P-O Johansson 1286
  31. Bo Olsson S/G 1231
  32. P-G Åberg Persnäs 1241
  33. Benny Nilsson Egby 1223
  34. Bo Sannestam S/G 1218
  35. Tomas Arvidsson S/G 1213
  36. Daniel Nilsson Egby 1200
  37. Andreas Modin Egby 1200
  38. Adam Ådnanes Egby 1200
  39. Kevin Rodrigues Persnäs 1200
  40. Simon Nilsson Egby 1198
  41. Lena Nilsson Persnäs 1180
  42. Håkan Olsson S/G 1173
  43. Rune Gustavsson S/G 1196
  44. Christer Carlsson S/G 1192
  45. Mikael Sannestam S/G 1192
  46. Ingvar Karlsson S/G 1170
  47. Ingmar Andersson S/G 1149
  48. Linus Nilsson Egby 1149
  49. Jörgen Ulfheim Kastlösa 1118

(Fet stil= Ölandslaget)

16 juni 2010

SM nalkas

Snart är det dags för Schack-SM. Den 2/7 går bilen från Öland.

Från vårt anrika Schacksällskap ser det i nuläget ut som om endast
Jag själv, i klass 1 samt Albin och Philip i klass 2 kommer att delta.

En lägenhet är inhyrd och med där har vi även Johanna Lundström från Framåt som ska spela juniorkval och Andreas Persson från Bräkne-Hoby som ska spela Mästarklass.

Om man tittar på de anmälda kan man konstatera att det är rekordhårda klasser, och målsättningen får i år bli att hänga kvar i desamma.

Nu börjar laddningen och vi hoppas på samma succé i Lund som i Kungsör.

09 maj 2010

Mikael Nilsson segrare i S:t Sigfrid!

Nybro SS höll i helgen jubileumsturnering med anledning av att det i år är 100 år sedan klubben bildades. Med 15 min/spelare så gick det undan i S:t Sigfrid. I det 17 namn stora startfältet ingick två ölänningar; Mikael Nilsson och Philip Aldebert. De båda möttes i den första ronden med Mikael som segrare och efter ytterliggare sex ronder så blev det han som kunde plocka hem förstapriset vilket bestod i en ofantlig ära och 600 kr. Philip smög in på fjärdeplatsen, vilket gjorde att han kunde roffa med sig ett par hundra hem. God smörgåstårta bjöds det på och arrangemangen var till stor belåtenhet.

Resultat:

1. Mikael Nilsson, Ölands SS 6,5( av 7)
2. Anders Morén, Rödeby SK 6
3. Mikael Cederblad, Nybro SS 5
4. Philip Aldebert, Ölands SS 4,5
-------
17 deltagare

03 april 2010

Alling vann påskblixten!

Björn Alling vann 2010 års påskblixt i Egby. Efter en trög start övertygade han stort och vann till slut med en halv poäng till godo. En revansch för Alling som förra året ledde överlägset men tappade konditionen på slutet. Resultat

Egby BKs Påskblixt med tidshandikapp:

1. Björn Alling,Egby BK,1971, 11,5p
2. Emil Lindahl,Glasrikets SK,2147, 11
3. Mikael Nilsson,Egby BK,1936, 10
4. Conny Olsson,Egby BK,2253, 8,5
5. Linus Nilsson,Egby BK,1167, 7
6. Philip Aldebert,Egby BK,1725, 4,5
7. Albin Olsson,Egby BK,1733, 3
8. Billy Nilsson,Egby BK,1100, 0,5

Som synes så gjorde bröderna Billy och Linus Nilsson riktigt goda resultat efter sina förutsättningar. Vad månne bliva?

28 mars 2010

Jakob Hellman


Därför gör han comeback -------> HÄR

Påskblixten.

Precis som förra året uppdaterar jag på bloggen efter hand vilka som anmält sig till Påskblixten i Egby som ifjol blev en succé.

Anmälda till tävlingen:


  1. Conny Olsson EGBY 2253
  2. Björn Alling EGBY 1972
  3. Mikael Nilsson EGBY 1936
  4. Albin Olsson EGBY 1733
  5. Philip Aldebert EGBY 1725
  6. Adam Ådnanes EGBY 1200
  7. Linus Nilsson EGBY 1167

Anmälda till den grillade maten:

  1. Malin Nord
  2. Robin Olsson
  3. Conny Olsson
  4. Björn Alling
  5. Mikael Nilsson
  6. Albin Olsson
  7. Linus Nilsson
  8. Emil Gustafsson
  9. Robert Ekholm
  10. Adam Ådnanes
  11. Andreas Modin
  12. Daniel Lindahl
  13. Elin Olsson
  14. Erika Lorensson
  15. Tommy Johansson
  16. Bo-Christer Andersson
  17. Ronny Olsson
  18. Tor Bondesson
  19. Billy Nilsson

För er som missat inbjudan klicka här! :)

27 mars 2010

Schackonline


En bra sida för er som vill spela schack på nätet är schackonline.com.


22 mars 2010

Grabbarna som gjorde det!

1. Conny Olsson, 2253. Vår förstabordsspelare som imponerat med att plocka 5,5 poäng på sex partier den här säsongen. Prestationsranking: 2409

2. Johan Haag, 2018. Registrerades sent och spelade bara ett parti som han också vann.

3. Roger Larsson, 1972. Det var länge sedan Roger var så aktiv i allsvenskan. Det blev hela sex partier och på dessa 2.5 poäng och en prestationsranking på 1824.

4. Björn Alling, 1978. Spelat nästan bara svart och varit stabil. 3.5/5. Prest:1922

5. Mikael Nilsson, 1936. En av två som spelat alla ronder, tyvärr sumpade jag chansen att ta full pott i och med remin i sista ronden. 6,5/7. Prest: 2277

6. Ingvar Landén, 1857. Blev bara ett parti för honom, men det vann han.

7. Christer Erlandsson, 1844. Spelade alla partier och är en mästare på att vända partier! 4.5/7 Prest: 1869

8. Albin Olsson, 1733. Tog 50% på sina partier. 2,5/5 Prest: 1657

9. Philip Aldebert, 1725. Spelade upp sig på slutet. 3,5/5 Prest: 1747

10. Jan Henell, 1724. Inledde med en radda segrar och tillslut blev det 4.5/6 och en prestationsranking på 1774.

11. Ingvar Svensson, 1502. Har inte varit med så mycket, men när det hänt har han varit stabil och 2,5/3 är ett bra resultat. Prest: 1677

12. C-O Borgudd, 1419. Bara spelat ett parti som han tyvärr förlorade.

21 mars 2010

Serieseger!! Vinst mot Växjö-Glasriket 2!

Vi behövde en halv partipoäng. Efter att vi tagit lagfoto och druckit av Albin medhavt kaffe gick vi resolut in och satte oss vid brädena. Conny försökte tidigt sig på ett remianbud på förstabordet, något som bryskt tillbakavisades. När sedan Albin sin vana trogen såg till att offra springare på g7 och sedan slå motstånderens springare på f6 var saken klar, vi hade vunnit serien! Matchen fortsatte med att Henell remiserade och Christer förlorade. Sedan gick det trögt men när det väl slöt remi i Philips parti följde resten snabbt efter. Mikael och Roger som stått dåligt i sina partier fick med sig en varsin halva och så även Björn. Det intressanta med detta var att det stod 3-3 när Björn bjöd remi. han låg under med två bönder i ett slutspel som förmodligen var förlorat. När sedan Conny vann en sedan länge vunnen ställning var saken klar. Seger med 4,5-3,5!

Växjö/Glasrikets SA II,1857 - Ölands SS,1897 3,5-4,5
1. Angelina Fransson,1993 - Conny Olsson,2253 0-1
2. Anton Gummesson 1961 - Björn Alling,1972 0,5-0,5
3. Ambjörn Jönsson,1925 - Roger Larsson 1978 0,5-0,5
4. Mattis Olofsson-Dolk,1897 - Mikael Nilsson,1936 0,5-0,5
5. Sven Axelsson, 1875 - Christer Erlandsson,1844 1-0
6. Lars Hjort,1863 - Philip Aldebert,1725 - 0,5-0,5
7. Gert Brushammar,1701 - Albin Olsson,1733 0-1
8. Pekka Sounpää,1620 - Jan Henell,1724 0,5-0,5

Vinst!

Conny vann sitt parti och därmed vinner vi matchen med 4,5-3,5!

Snabba ryck

Knappt har tangenterna tystnat förrän även bord två och tre är klara. Båda slutade med remi och ställningen är nu3½-3½

2½-1½

Mikael har också spelat klart sitt parti mot Mattis och fick remi. Nu återstår bara de tre topprankade borden, där björn har en viss tidsnöd på bord 2

Nästa remi

Philip tog remi i sitt parti och nu är ställningen 2 - 1 till Öland.

Första förlusten

Christer fick se sig besegrad efter att hans motståndare promoverat till sig en dam i bondeslutspel

1 ½

Henell tog Remi i sitt parti, och då är de båda lägsta borden avklarade

uppdaterat

På samtliga bräden börjar nu tiden ta ut sin rätt, och tidsnöden leder till vissa förhastade drag. Henell sitter på sitt bord med en relativt bra ställning. Ett intressant parti i nuläget. I övrigt står Conny bättre på bord 1 samt att Mikael håller på att utveckla någonting roligt. Både MiKael och Conny har fördel med tiden i sina partier

SERIESEGER!!!!

Nu har Albin vunnit sitt parti och därmed säkrat seriesegern. Nu ska han hissas och segersånger sjungas. Dagens matchhjälte Är alltså Albin

Bord 7

...Och där har Albin slagit motståndarens löpare med sin bonde, och leder med pjäs. Nu vore det en bragd att förlora!

Starka kort.

Albin har nu på sitt bord precis bytt av damen, och har låst sin motståndares löpare med tornet. Hans enda problem är att han springaren på fel sida av brädet. Viskande kommentarer om hans parti har uttalats, och den genomgripande uppfattningen är att han inte kan förlora. Ska då Albin bli den som säkrar seriesegern och även bli den som hissas efter matchen? Allt talar för det, men i kan kanske inte allt hända, men en hel del...

Bilder

Lagledaren Mikael Nilsson tittar intresserat på sina lagkamraters partier. Han ser påtagligt lugn ut.
Innan partierna startade sågs Conny och Björn stretcha sina tänkarmuskler, för att undvika kramp.
Efter ett visst debakel med klockorna så startade samtliga partier ungefär samtidigt. Längst bort syns Albin fylla i även sin motståndares ranking.

Bord 1

På bord 1 har vi som sagt Conny Olsson, och han ligger i nuläget under med bonde, men har använt mycket mindre tid. Kan det vara så att Conny är något stressad i sitt spel, och gör lite huvudlösa drag? Den som lever får se som det heter, men ingen av oss är i nuläget särskilt oroliga.

Övriga partier:

Björn Spelar en defensiv öppning, vilket bäddar för ett lång parti om inget oförutsett händer.
Roger ser stabil ut i sitt spel, och håller hårt i pjäserna.
Mikael försvarar sig mot ett angrepp på damsidan, som har gett en lite annorlunda ställning. Det viktiga här är att inte låta sig luras av motståndarens unga ålder, för en spelare med 1847 i ranking har erfarenhet, oavsett ålder.
Christer spelar mot bra utvecklade pjäser, och ser stabil ut även han.
Philip har nu bytt av en löpare, och står i en lite skev ställning ur försvarssynpunkt.
Albin har slängt iväg ett halvhjärtat hot med sin dam, och vi får se hur han klarar av det.
Slutligen har vi Henell, som möter en tråkig ställning som snart kan bryta upp, eftersom spelet tarvar en del byten av pjäser.

Intressantast just nu är Mikaels Parti

Det är där det händer

På bord 7 händer det grejer nu. Albin har bytt bort sitt löparpar mot en löpare och springare, och har till följd av det fått en dubbelbonde på e-linjen. Nu börjar även spelarna förse sig med Fika, något som lär störa spelarna något eftersom att springet runt brädena har ökat. Men eftersom alla är professionella så ska väl inte det vara ett problem.

Efter en halvtimme

I matchen efter en halvtimme:
De spontana reaktionerna på matchen är att Philip tvingas spela en tråkig d4-öppning, Queens Pawn Gambit, på bord 6. Matchen i övrigt ser stabil ut då de flesta gjort ca 10 drag, och partierna nu går över från teori till mer direkt spel.

Live från Växjö

Matchen mellan Växjö Alliansen II och Ölands SchackSällskap har precis börjat och samtliga spelare har kommit igång.
Partierna spelas mellan:

Bord 1
Vit Conny Olsson 2253 - Angelina Fransson 1993
Bord 2
Svart Björn Alling 1972 - Anton Gummesson 1961
Bord 3
Vit Roger Larsson 1978 - Ambjörn Jönsson 1925
Bord 4
Svart Mikael Nilsson 1936 - Mattis Olofsson-Dolk 1897
Bord 5
Vit Christer Erlandsson 1844 - Sven Axelsson 1875
Bord 6
Svart Philip Aldebert 1725 - Lars Hjort 1863
Bord 7
Vit Albin Olsson 1733 -Gert Brushammar 1701
Bord 8
Svart Jan Henell 1724 - Pekka Sounpää -1620

På pappret har Öland övertag med en snittranking på 1896 medan Växjös ligger på 1854, och är även högre rankade på alla bord utom Bord 5 och Bord 6, men det ska inte vara några problem eftersom Christer är en känd kämpe och Philip är på väg upp i ranking.

Förutsättningarna inför matchen är att Öland behöver en halv partipoäng för att vinna serien, Men naturligtvis kommer alla att spela för vinst, även om det skulle räcka med remi.

Gästbloggare idag: Linus Nilsson

20 mars 2010

Planering inför seriefinalen

För att inte riskera någonting inför ödesmatchen mot Växjö II har Conny och Björn gjort en minutiös planering:

Söndag 21/3
06:20 Conny tar bilen från Fogdegatan
06:25 Conny hämtar upp Björn på Storgården
06:28 Conny och Björn lämnar Skäggetorp och kör ut på E4:an i södergående riktning
06:58 Conny och Björn passerar Mjölby UTAN att svänga av från E4. På så sätt förvirras ev. snipers
07:58 Conny och Björn anländer till Jönköping där det dricks kaffe.
08:15 Björn tar över ratten på Bilen
09:50 Björn och Conny anländer till spellokalen i Växjö
10:00 Matchen börjar
12:30 Segern säkrad

18 mars 2010

Seriefinalen!

Video till höger, en liten återblick och summering! --------->


VIDEON

16 mars 2010

Inför seriefinalen.

Dags för säsongens sista match och möte med tabelltvåan Växjö-Glasriket II. Förutsättningarna inför matchen är klara: en halv partipoäng och vi vinner serien!

Laget är ( med reservation för skador och sjukdomar ) följande:
Conny, Björn, Roger, Mikael, Christer, Philip, Albin, Henell.

På söndag skriver vi historia!

13 mars 2010

Dubbelt Egby i topp i blixt-ÖM

Mikael Nilsson segrade, efter en duell med klubbkamraten Johan Haag när blixt-ÖM avgjordes på fredagskvällen. En tapper skara på 12 deltagare hade tagit sig till Kastlösa och efter dubbla ronder stod det klart att Mikael segrat med 1,5p marginal. De båda inbördes segrarna mot Johan visade sig vara avgörande.

Resultat:
1. Mikael Nilsson, Egby, 18,5(av 22)
2. Johan Haag, Egby, 17
3. Ingvar Landén, Kastlösa, 14,5
4. Mikael Persson, Kastlösa, 14
5. Urban Arvidsson, Sandby/Gårdby, 13
6. Christer Erlandsson, Persnäs, 10,5
7. Jan Henell, Kastlösa, 10
8. Benny Nilsson, Egby, 10
9. Philip Aldebert, Egby, 9,5
10. Albin Olsson, Egby, 7,5
11. Leif Svensson, Sandby/Gårdby, 4,5
12. Linus Nilsson, Egby, 3

09 mars 2010

Nytt lagom till Påsk.


Som första klubb på Öland har Egby BK köpt in nya Staunton bräden och pjäser. Detta lagom till den beryktade påskblixten i Egbygården den 2 april.

(anmälan till Albin eller Mikael, inbjudan hittar ni HÄR.)


Givetvis blir det en turnering utav högsta kvalité!


06 mars 2010

Kastlösa ÖM-Segrare!

Efter en hård sista omgång, där Kastlösa till slut gick segrande ur striden mot Egby och Persnäs - Sandby/Gårdby 1 slutade oavgjort är nu serien färdigspelad. Det såg annars länge bra ut för Egby; Linus förlorade visserligen tidigt, men de andra partierna såg väldigt bra ut. Dock lyckades Micke P på förstabordet vända sitt parti och t om missa en vinst innan remin togs och när också Ingvar vann sitt parti genom en fälla i tidsnöden så var saken klar. Det hjälpte inte att Philip tillslut malde ner Börje i kvällens längsta parti. Kastlösa är klara seriesegrare!

Egby BK - Kastlösa Sk 1,5 - 2,5
Mikael Nilsson,1936 - Mikael Persson,1790 0,5-0,5
Albin Olsson,1733 - Ingvar Landén,1857 0-1
Philip Aldebert,1725 - Börje Johansson,1750 1-0
Linus Nilsson,1167 - Jan Henell,1724 0-1

Den andra matchen blev en bister kamp där lagen vann varannat parti som var färdigspelat. Borgudd inledde med att vinna på fjärde, kort därefter kvitterade Rosén på sista. Lagen vann sedan var sitt parti och riktigt dramatiskt blev det inte.

Sandby/Gårdby 1 - Persnäs 2-2
Börje Larsson,1630 - Christer Erlandsson,1844 0-1
Leif Svensson,1660 - Ingvar Svensson,1502 1-0
L-O Gottfredsson,1397 - C-O Borgudd,1419 0-1
Ulf Rosén,1351 - P-G Åberg,1231 1-0

Kort efter matchernas slut bestämdes det att den uppskjutna matchen mellan Sandby/Gårdby 2 och Kastlösa inte kommer att spelas. Den döms sålunda som 0-0 och 0 poäng till båda lagen.

Sluttabell:

1. Kastlösa......... 8.. 6.. 1.. 1.. 21... 13

2. Egby BK.......... 8.. 5.. 1.. 2.. 20... 11

3. Sandby/Gårdby I.. 8.. 4.. 1.. 3.. 17... 9

4. Persnäs.......... 8.. 1.. 2.. 5.. 11... 4

5. Sandby/Gårdby II. 8.. 0.. 1.. 7.. 8,5.. 1


Individuella resultat: (poäng/spelade, prestationsranking)
Kastlösa
Mikael Persson......6,5/7...2211
Jan Henell..........6/6.....1823
Ingvar Landén.......4/7.....1774
Börje Johansson.....3,5/7...1549

Egby
Philip Aldebert.....4,5/5...2010
Mikael Nilsson......5,5/7...1969
Albin Olsson........4,5/6...1841
Simon Nilsson.......0/1.....1266
Benny Nilsson.......0,5/2...1128
Linus Nilsson.......0/5......997

Sandby/Gårdby 1
Börje Larsson.......3,5/6...1736
Ulf Rosén...........1/1.....1631
Leif Svensson.......5/8.....1622
Urban Arvidsson.....2,5/7...1590
Tomas Svensson......1,5/4...1184
L-O Gottfredsson....2/5.....1170

Persnäs
Christer Erlandsson.4,5/7...1837
C-O Borgudd.........3/6.....1493
Ingvar Svensson.....2,5/6...1460
P-G Åberg...........1/5.....1143
Kalevi Pellikka.....0/1......782
Lena Nilsson........0/1......758

Sandby/Gårdby 2
P-O Johansson.......3,5/6...1524
Ulf Rosén...........1/6.....1511
Christer Carlsson...2/4.....1456
L-O Gottfredsson....0/3.....1417
Håkan Olsson........1/2.....1333
Bo Olsson...........0/5.....1102
Ingmar Andersson....0/1.....1027

05 mars 2010

ÖM - FINAL

Ikväll spelas den sista ronden i Lag-ÖM, och bjuder på en direkt avgörande match om ÖM-segern mellan Egby och Kastlösa. Sandby/Gårdby I möter i sista ronden Persnäs.

Just nu leder Egby serien på bättre partipoäng, noterbart är dock att Kastlösa har en match mindre spelad, vilken är mot Sandby/Gårdby II. Egby måste förmodligen vinna med någorlunda god marginal för att titulera sig som ÖM-Mästare.

Alla vet Egbys rankinglista med Conny Olsson i topp. En spelare som inte varit med någon gång under hela säsongen. Är han med ikväll? Björn med? -Laget släpps på plats.


Tabell:

1. Egby BK.. 7.. 5..1.. 1.. 18,5.. 11

2. Kastlösa.. 6.. 5.. 1.. 0.. 17,5.. 11

3. Sandby/Gårdby I.. 7.. 4.. 0.. 3.. 15.. 8

4. Persnäs.. 7.. 1.. 1.. 5.. 9.. 3

5. Sandby/Gårdby II.. 7.. 0.. 1.. 6.. 8,5.. 1

04 mars 2010

PÅSKBLIXT

.
EGBY BK BJUDER IN TILL PÅSKBLIXT!
.
Förra årets succé tävling i Egbygården kommer även i år att gå av stapeln.
Mikael Nilsson blev fjolårets vinnare sedan Björn Allings nerver (eller va de va) spökade efter matpausen. Mikael fick då äran att som första spelare rista in sitt namn i det antika och fina vandringspriset!
.
När? Långfredagen den 2 april, klockan 13.00.
.
Var? Egbygården.
.
Anmälan? Senast måndagen 29 mars till Albin eller Mikael.
.
Förtäring? Ja, som förra året blir det mat, men i år blir det inte "vinkokt tupp" utan grillad mat. Kaffe ingår under dagen, och maten kommer serveras efter tävlingen är färdigspelad fram emot kvällningen...
.
Kostnad? 100:- ingår mat, kaffe och anmälan till tävlingen.
.
Spelregler? Blixtschack med tidshandikapp för olik ranking.
.
.
Kan tillägga att det kommer säkerligen bjudas på annan underhållning under kvällen, och det blir fest efter middagen.
.
Väl mött! /EGBY BK

28 februari 2010

Nära serieseger efter rysare mot Ronneby!

Det blev en jätterysare mot Ronneby i näst sista ronden. Vi bytte ut halva laget från segern mot Framåt vilket medförde att vi hade drygt 200 poäng lägre snittranking än senast. På förhand var det dock ytterst tätt, en enda poäng skiljde lagen åt i snitt! Vi var högre rankade på de fyra sista, medan Ronneby hade högre ranking på de fyra första. Desto jobbigare start när Ronneby tämligen fort vann på bord 5-7 och skaffade sig en 3-0 ledning! Övriga i laget stod dock ok. Philip vann snabbt och sedan fick undertecknad och Ingvar Svensson vinna och plötsligt var det kvitterat. Kvar satt Christer med en två merbönder och Roger med ett slutspel som kanske gick att hålla. Det visade sig till slut att Christer vann och när Roger kämpade till sig halvan var vinsten klar! Vinsten innebär att vi måste ta 1/2 partipoäng i sista matchen för att säkra seriesegern.

Ölands SS,1733 - Ronneby SK,1734 4,5-3,5
Roger Larsson,1978 - Paul Andersson,2065 0,5-0,5
Mikael Nilsson,1936 - Egon Marklund,1988 1-0
Christer Erlandsson,1844 - Mikael Jönsson,1929 1-0
Philip Aldebert,1725 - Bengt Svensson,1849 1-0
Albin Olsson,1733 - Kenneth Nilsson,1668 0-1
Jan Henell,1724 - Bengt-Åke Karlsson,1602 0-1
Carl-Olof Borgudd,1419 - Lars Karlsson,1396 0-1
Ingvar Svensson,1502 - Morgan Jönsson,1373 1-0

26 februari 2010

Sjuka i laget.

Det som såg så bra ut har nu förvandlats till en match där vi får vara glada om vi får ihop fullt lag. Conny och Björn meddelade idag, som befarats, att de inte kan delta i matchen på söndag på grund av olika sjukdomar. Efter ett blixtmess till Roger har han lovat att vara med och kontakt med Borgudd tas under morgondagen. Om han blir med blir vi åtta, utan honom sju. Inga ytterliggare spelare finns nämligen att tillgå. Vi får hoppas på det bästa. Preliminär laguppställning:
1. Roger Larsson
2. Mikael Nilsson
3. Christer Erlandsson
4. Philip Aldebert
5. Albin Olsson
6. Jan Henell
7. C-O Borgudd
8. Ingvar Svensson

24 februari 2010

Inför måstematchen!

På söndag spelas näst sista ronden av Div.2:7. Ett möte mot tredjeplacerade Ronneby väntar och seger är av högsta prioritet. Tyvärr har vi några återbud inför matchen ( Haag Stockholm, Landén Barcelona och Roger vab ). Men vi har ändå ett starkt lag även om de båda tänkta toppspelarna för tillfället är indisponibla pga en kraftigare förkylning. Vi hoppas dock på bådas tillfrisknande och då det inte är ett Vasalopp vi ska åka torde chanserna vara goda för deras deltagande. Ronneby har ett starkt lag men det här är som sagt en match vi måste vinna om vi vill vinna serien. Preliminärt lag:
1. Conny 2. Björn 3. Mikael 4.Christer 5. Philip 6. Albin 7. Henell 8. Ingvar S.

20 februari 2010

Hårt och tufft i näst sista ronden, men Egby och Persnäs vinnare!

Det blev hårt i näst sista ronden av lag-ÖM. I mötet mellan Persnäs och Sandby/Gårdby 2 inledde de förstnämnda med vinster på de två första borden, men förlorade på sista bordet. Kvar satt Borgudd med en förlorad ställning mot P-O Johansson, men partiet vände och tillslut kunde inte P-O undgå att ta ut remischackar. Persnäs första vinst i årets serie!

Persnäs - Sandby/Gårdby II 2,5-1,5
Christer Erlandsson,1844 - Ulf Rosén,1351 1-0
Ingvar Svensson,1502 - Bo Olsson,1249 1-0
C-O Borgudd,1419 - P-O Johansson,1236 0,5-0,5
Lena Nilsson,1198 - Christer Carlsson,1158 0-1

Matchen mellan Egby och Sandby/Gårdby 1 blev också väldigt jämn. Alla partierna höll på länge och det dröjde över fyra timmar innan Egby fick stryka flagg på sista bordet. Matchen såg i detta läge helt öppen ut, Albin stod på vinst mot Leif men i de två övriga partierna visste ingen hur det skulle sluta. Efter tidsnöden kom dock svaret: Börje stod på vinst och på bord 1 stod Urban lite bättre även om ställningen nog var remi. Då kom vändningen, Philip fick en halva till skänks och när Urban bytte ner till ett remislutspel där han sedan gick fel och förlorade stod det plötsligt och oförklarligt 1,5-1,5. Kvar satt Albin med tre merbönder, en ställning som han förvaltade bekvämt till en riktigt turlig seger för Egby.

Egby - Sandby/Gårdby I 2,5-1,5
Mikael Nilsson,1936 - Urban Arvidsson,1786 1-0
Albin Olsson,1733 - Leif Svensson,1660 1-0
Philip Aldebert,1724 - Börje Larsson, 1630 0,5-0,5
Linus Nilsson, 1167 - L-O Gottfredsson, 1397 0-1

Resultatet innebär att det blir en seriefinal i sista ronden mellan Kastlösa och Egby. Återstår en hängmatch för Kastlösa mot Sandby/Gårdby 2 som vi hoppas kan spelas innan.

Tabell:

1. Egby BK 7 5 1 1 18,5 11

2. Kastlösa 6 5 1 0 17,5 11

3. Sandby/Gårdby I 7 4 0 3 15 8

4. Persnäs 7 1 1 5 9 3

5. Sandby/Gårdby II 7 0 1 6 8,5 1

12 februari 2010

Egbyvinst i snöstormen!

Det blev Egby som drog det längsta stråt i matchen mot Persnäs. Hemmalaget hade medflyt redan från start då Persnäs blev tvungna att lämna w.o på sista bordet. Matchen blev sen aldrig riktigt jämn. På de båda toppborden hade Egby den bättre ställningen relativt tidigt och båda brädena slutade också med Egbyvinst. Borgudd snyggade till siffrorna på bord tre och såg till att Persnäs slapp lämna Egbygården utan poäng. Dagens andra match sköts upp eftersom söderölänningarna inte ville ut och åka i snöstormen och det kan jag förstå, bussen tog nämligen 1,5 timme på sig från träffpunkten till Egby så det var inte lätt att ta sig fram.

Egby - Persnäs 3-1
Mikael Nilsson,1936 - Christer Erlandsson,1844 1-0
ALbin Olsson,1733 - Ingvar Svensson,1502 1-0
Linus Nilsson,1167 - C-O Borgudd,1419 0-1
Benny Nilsson,1239 - w.o 1-0

Kastlösa - Sandby/Gårdby 2 uppskjuten.

1. Kastlösa 6 5 1 0 17,5 11

2. Egby BK 6 4 1 1 16 9

3. Sandby/Gårdby 1 6 4 0 2 13,5 8

4. Sandby/Gårdby 2 6 0 1 5 7 1

5. Persnäs 6 0 1 5 6,5 1

Ölandsfåk



Sitter hemma och kan inte få tag på Mikael, det blåser riktigt mkt ute...
Frågan är om det blir någon schack i Egbygården ikväll?

07 februari 2010

Storseger i Seriefinalen!

I femte ronden mötte vi serietvåorna SK Framåt. Innan matchen kände vi stor tillförsikt. Vi hade så nära fullt lag det går medan motståndarna saknade en del spelare, snittrankingen uppvisade drygt 300 poäng i vår favör! Matchen började också bra. Haag, Henell och jag vann snabbt och det såg hyfsat ut. Men sedan svängde det. Roger förlorade oväntat och Björn och Connys partier såg allt annat än klara ut, Christer stod på förlust och Ingvars parti såg svårvunnet ut. Matchen kändes helt jämn, men så vann Björn på tid i en komplicerad ställning, Conny undgick som genom ett mirakel att förlora och fick istället hela poängen när motståndaren schackat på fel ruta i en för honom vunnen ställning, Landén malde hem sitt och Christer klarade en halva sedan motståndaren blivit lite för ivrig. Stora siffror, men betydligt jämnare på brädena med andra ord.

Ölands SS, 1948 - SK Framåt, 1615 6,5-1,5
Conny Olsson, 2253 - Björn Bäckström, 1872 1-0
Johan Haag, 2018 - Emil Sjöholm, 1808 1-0
Björn Alling, 1972 - Jan Feldreich, 1713 1-0
Roger Larsson, 1978 - Karl Malbert, 1686 0-1
Mikael Nilsson, 1936 - Chrillo Lindholm, 1502 1-0
Christer Erlandsson, 1844 - Johanna Lundström, 1563 0,5-0,5
Ingvar Landén, 1857 - Göte Karlsson, 1461 1-0
Jan Henell, 1724 - Mats Leden, 1327 1-0

Timmar innan seriefinalen!

Sitter här med ond rygg och funderar på seriefinalen. Allting verkar förrädiskt lugnt, vi har klart bättre snittranking (1948 mot 1615), vi har bokat lokalen (tack Tore!), Christer har klocka och bräden samt lagledarpärmen och bussen går klockan åtta så jag hinner handla på hemköp och sedan spatsera upp till Tallhöjden.

Plötsligt drabbas jag av insikten: Protokoll! Vi hade ju slut på dessa små gynnare förra ÖM-omgången. Undrar om någon lagt i nya i väskan? Förmodligen inte. Blir till att göra en rundringning lite senare när folk klivit upp. Nu har jag i alla fall tagit saken i egna händer och beställt 1000st. Får hoppas att vi får hem dom till nästa allsvenska omgång, men till seriefinalen, vem vet? Blir till att köpa ett kollegieblock på hemköp.
"Free fallin"

02 februari 2010

Laget på söndag.

Inför seriefinalen har lag tagits ut till Söndag. Det var precis att vi fick ihop fullt lag, så vi får hoppas att det håller sig intakt. Jag bjussar på hela laget och placeringen:

1. Conny
2. Johan
3. Björn
4. Roger
5. Mikael
6. Christer
7. Ingvar Landén
8. Henell

Snittrankingen på 1948 är nog den högsta lagledaren varit med om...

01 februari 2010

31 januari 2010

Hårt i Lag-ÖMs rond 7!

Dramatiska scener utspelade sig i Kastlösa på fredagskvällen. Seriefinal mellan Sandby/Gårdby 1 och Kastlösa och jämt och hårt. Mikael Persson fick visserligen ett snabbt övertag på bord 1, men på de andra såg det hårt ut, med klar fördel för Börje L på bord två och ganska jämna ställningar på de övriga. När krutröken lagt sig visade det sig dock att serieledande Kastlösa hade de starkaste nerverna och segermarginalen blev tillslut betryggande.

Sandby/Gårdby 1 - Kastlösa 3-1

Urban Arvidsson,1786 - Mikael Persson,1790 0-1
Börje Larsson,1630 - Ingvar Landén,1857 0,5-0,5
Leif Svensson,1660 - Börje Johansson,1750 0,5-0,5
Tomas Svensson,1423 - Jan Henell,1724 0-1

I den andra matchen möttes Sandby/Gårdby 2 och Egby. Taktiken var klar från Egbys sida; ta så mycket partipoäng som möjligt i kampen i toppen. Egby vann också snabbt och enkelt på de två vita borden, men efter att Benny gått på en endragsmatch i bättre ställning och Albin missat en tre-fyra vinstfortsättningar så avgjorde tillslut ändå Albin efter att med nöd och näppe hållit remi mot Ulf.

Sandby/Gårdby 2 - Egby BK 1,5-2,5

L-O Gottfredsson,1397 - Mikael Nilsson,1936 0-1
Ulf Rosén,1341 - Albin Olsson,1733 0,5-0,5
Bo Olsson,1249 - Philip Aldebert,1725 0-1
P-O Johansson,1236 - Benny Nilsson,1239 1-0

Tabell efter rond 7:
1. Kastlösa651017,511
2. Sandby/Gårdby 1640213,58
3. Egby BK5311137
4. Sandby/Gårdby 2601571
5. Persnäs50145,51

Gästbok

Eftersom jag hade långtråkigt så har jag lagt till en gästbok på hemsidan. Ni kan nå den i högermenyn. ---->

26 januari 2010

OKG Draget

I helgen var det ny turnering i Oskarshamn och jag var som vanligt där för att främja den lokala schackscenen. Tänkte avlägga en rapport för den som eventuellt skulle bry sig..

Rond 1 Nahib Seeman, Oskarshamns SS, 1338 - MN 0-1

Hur ska man resonera när man börjar en turnering som svart mot en 1300-spelare med ovan betänketid? Gå in i en hård variant och spela utan tålamod eller tålmodigt mala ner motspelaren? Självklart det andra alternativet säger ni och där håller jag med. Varför spelar jag då som en idiot och tillåter ett livsfarligt kungsangrepp? Nåväl, hade jag mött en starkare spelare så hade jag blivit krossad, nu offrade min motståndare bort sig och jag fick vinna det första partiet.

Rond 2 Jörgen Karlsson, Västerviks ASK, 2220 - MN 1-0

Svart igen kändes surt. Jörgen är dessutom precis den typ av högre rankad spelare jag sällan har en chans mot; positionell och utan att någonsin förhasta sig. 1.Sf3 besvarades med b5 och så var vi igång. När jag äntligen utjämnat gjorde jag dock ett drag som öppnade upp ställningen och jag förlorade så klart. Med lite bättre tidsförbrukning hade jag tittat mer på alternativen och kunnat behålla balansen i ställningen. Som vanligt är jag själv min största fiende.

Rond 3 MN - Johanna Lundström, SK Framåt, 1563 1-0

I sista partiet för dagen mötte jag Johanna. Vi har i princip tittat på varandras samtliga partier sedan tidigt i höstas och det kan ju vara lurigt då. Hon har dessutom gått fram ofantligt mycket i spelstyrka på kort tid. Jag kände dock att jag hade ett visst psykologiskt övertag och jag visste att om jag fick upp en ställning av positionell karaktär så skulle det nog lösa sig. Jag spelade 3.Lb5+ i sicilianskt och sedan behövde jag inte fundera så mycket mer då Johanna spelade långt under sin förmåga och raskt satte bort ett par bönder och partiet.

Rond 4 Mladen Gajic, Lunds ASK, 2337 - MN 1-0

Första partiet på andra dagen bjöd på motstånd i form av topprankade Mladen. Efter att ha lurat in mig i en öppning jag sällan spelar så spelade han ut mig efter noter och jag gav upp i 20:e draget inför valmöjligheten att släppa till en garderad fribonde på d6 eller bli matt. Att möta Mladen är en jobbig psykologisk upplevelse, han spelar till synes lugna drag, men som verkar vagt hotfulla, tills man tillslut ser spöken överallt och han biter till. Bättre då att ge upp snabbt än att sitta och försvara en hopplös ställning.

Rond 5 MN - Karl Malbert, SK Framåt, 1686 1-0



Rond 6 Anton Fritz, Västerviks ASK, 2215 - MN 1-0

Med Anton fullbordades min Odyssé som svart bland de topprankade. Lite tråkigt då jag kände att jag haft bra mycket bättre chans med de vita pjäserna. Nåväl, det utvecklade sig till ett engelskt parti där jag blev grundligt positionellt utspelad och trots att det såg spännande ut på slutet så hade jag aldrig någon reell chans.

Sammanfattning

Att hamna i den berömda "hissen" är aldrig roligt. Jag vann mot de lägre rankade och förlorade mot de högre. Det var stora rankingskillnader åt båda hållen, så det var inte så mycket att säga om. De fyra svarta inverkade också försvårande för mig, men så kan det vara. Jag var rankad åtta och kom på sjunde plats så det var ett normalresultat på alla sätt. Mina två resekamrater Johanna och Karl fick jag möta båda två, vilket ju också var småtråkigt även om jag vann mot båda. Dessa båda gick dessutom upp ca 30 rankingpoäng var ( medan jag själv backade 3 ) så det var glada miner i bilen. En trevlig turnering var det under alla avseenden och vi får hoppas att den håller på under många år framöver!

OKG-Draget 2010
1. Josef ASK, Västervik 5 av 6
2. Anton Fritz, Västervik 5
3. Victor Nilsson, Västervik 4,5
-----
7. Mikael Nilsson, Ölands SS 3
9. Karl Malbert, SK Framåt 3
14. Johanna Lundström, SK Framåt 2

23 januari 2010

Inga skrällar i Lag-ÖM

När rond 6 i lag-ÖM gick av stapeln noterades inga större skrällar. Kastlösa var som väntat numret större än Persnäs och Sandby/Gårdby 1 vann över sitt andralag.

Resultat:

Sandby/Gårsby II - Sandby/Gårdby I 1-3

Ulf Rosén,1351 - Urban Arvidsson,1786 0-1
Bo Olsson,1239 - Leif Svensson,1660 0-1
P-O Johansson,1236 - Tomas Svensson,1423 1-0
Håkan Olsson,1202 - L-O Gottfredsson,1397 0-1

Noterbart är att P-O Johansson vann båda partierna mot förstalaget...

Kastlösa - Persnäs 3-1

Ingvar Landén,1857 - Christer Erlandsson,1844 0,5-0,5
Mikael Persson,1790 - Ingvar Svensson,1502 1-0
Börje Johansson,1750 - C-O Bordudd,1419 0,5-0,5
Jan Henell,1724 - P-G Åberg,1231 1-0

Tabell efter rond 6:

1. Kastlösa 5 4 1 0 14,5 9
2. Sandby/G 1 5 4 0 1 12,5 8
3. Egby 4 2 1 1 10,5 5
4. Sandby/G 2 5 0 1 4 5,5 1
5. Persnäs 5 0 1 4 5,5 1

17 januari 2010

Upp i serietopp!

Fantastiska dag! Alla resultat gick vår väg och vi gick upp i serieledning efter fyra ronder. Vi vann som sagt med 5,5-2,5. Sedan lyckades Bräkne-Hoby knipa poäng mot seriefavoriterna Växjö/Glasriket 2. Sista "skrällen" var att Rödeby 2 kom med ett så pass bra lag att man lyckades besegra serieledande Framåt! I sista matchen förlorade Nybro mot Ronneby med minsta möjliga marginal och nu ser det tufft ut för dem.

Ställningen i toppen med tre ronder kvar:
1. Ölands SS 7p 24pp
2. SK Framåt 6p 18,5pp
3. Växjö/Glasriket 5p 17pp
4. Ronneby SK 4p 16pp
---

Vi leder alltså, men har lag 2-4 kvar att möta. Spännande fortsättning vad det verkar!

Seger mot Oskarshamn!

I starten på vårsäsongen såg vi till att besegra Oskarshamn. Sett till ranking var vi klara favoriter med högre ranking på varje bord. Vi vet dock vad Oskarshamn kan ställa till med och det var med viss oro lagledaren såg matchen. Oron visade sig befogad. Det var jämnt och spännande till en början, men efter ett tag började det väga över till vår fördel.

Lagledaren såg som vanligt till att föregå med gott exempel och vi tog ledningen efter en timmes spel. Efter att Albin förlorat och Henell, Ingvar och Christer förvaltat sina fördelar på bästa sätt så kunde Björn kosta på sig att förlora innan Conny och Philip genom vinst och remi, kunde spika slutresultatet till 2,5-5,5. En stabil seger i en ganska sömnig match där det var hyfsat jämnt på en del bräden till en början, men där rankingen gjorde sig gällande på slutet. Hur som helst var det snabbt avklarat; efter 3,5 timme var matchen slut och vi kunde åka hem. Skönt.

Oskarshamns SS 1654 - Ölands SS 1836 2,5-5,5
1. Juha Koivuniemi 1952 - Conny Olsson 2253 0-1
2. Stefan Fransson 1762 - Björn Alling 1972 1-0
3. Johan Hultberg 1685 - Mikael Nilsson 1936 0-1
4. Bozur Gajic 1681 - Christer Erlandsson 1844 0-1
5. Mattias Johansson 1656 - Albin Olsson 1733 1-0
6. Zaim Jelcinovic 1590 - Philip Aldebert 1725 0,5-0,5
7. Mirsad Homovic 1542 - Jan Henell 1724 0-1
8. David Fransson 1364 - Ingvar Svensson 1502 0-1

16 januari 2010

Hare

Conny Olsson har sedan länge velat ha viltkött ifrån Egbys fina jaktmarker, och efter en helgs lyckad jakt kan jag konstatera att ca 10 fina harar ligger nedpackade i plastpåsar. Leveransklara till morgondagens bortamöte mot Oskarshamn. Hoppas gåvan innan matchen kan tackas med en välbehövlig vinst på förstabordet!

Uppladdning i Ödeshög

Foto: Anna Morvall
Inför vårens första seriematch laddade Ölands bägge toppspelare upp på bästa sätt: garninköp på Östergötlands ullspinneri utanför Ödeshög.


Rörigt

I följetongen om Haag är senaste nytt att han är anmäld till seriespel. Vi får väl hoppas att allt löser sig med det. Tyvärr nådde detta meddelande lagledaren lite sent och Haag finns därför inte med i morgondagens match. Med istället är dock Ingvar Svensson, så det ska nog gå bra! Viktigt att alla gör sitt bästa i morgon då det är precis den här typen av matcher som vi brukar lägga i onödan. Dags att stå upp i tabelltoppen! Vad gäller övriga matcher så tror jag att Framåts lägsta bord avgör mot Rödeby 2, att det blir jämnt mellan Nybro och Ronneby och förhoppningsvis att Bräkne klarar av att ta poäng mot Växjö-Glasriket 2. I morgonkväll vet vi.

14 januari 2010

Ölands Schackhistoria

Har äntligen gjort det lite mera läsligt på Ölands Schackhistoria sidan. Så kika in på sidan som går att klicka på till höger ----->

13 januari 2010

Inför vårstarten.

Äntligen dags för allsvenskan igen och match mot Oskarshamn. Vi ska spela borta och måste skärpa upp vår bortastatistik lite om vi vill hänga med i toppen. Vi kommer antagligen ha ett stort rankingövertag, men det gäller att vi knyter ihop säcken också. Laget: Conny, Björn, Mikael, Christer, Albin, Philip, Henell och Ingvar. Inte nödvändigtvis i den ordningen.

10 januari 2010

Kalevi Pellikka avliden.

Det är med stor sorg vi kan meddela att Kalevi Pellikka avlidit vid en ålder av 70-år. Han kommer lämna ett stort tomrum efter sig, inte minst inom Ölands schackliv.

Haag avstängd av Styrelsen!

När undertecknad precis lyckats övertala Johan Haag till comeback och trodde att allt var klart för en registrering så agerade styrelsen i Ölands SS blixtsnabbt och stängde av Johan igen. Det verkar vara något gammalt ekonomiskt dravel som ligger kvar och frågan är om vi någonsin får se Johan på Öland igen och hur mycket av laget som är kvar till hösten? Jag vet i alla fall att det kommer att behövas en ny lagledare.

Lag ÖM rond 5

Det blev dramatik när den femte ronden utav ölandsserien spelades i Egbygården. Toppmötet mellan Egby och Kastlösa slutade oavgjort 2-2. Medans Sandby/Gårdby 1 slog Persnäs med 2,5-1,5. Därmed gick Sandby/Gårdby upp på andraplatsen med sina 6 poäng, där Kastlösa fortfarande leder på 7 poäng.

Här är resultaten:

Persnäs - Sandby/Gårdby1 1,5-2,5

Christer Erlandsson,1844 - Urban Arvidsson, 1786 0-1
Ingvar Svensson,1502 - Leif Svensson,1660 ½-½
CO Borgudd,1419 - Börje Larsson,1630 0-1
PG Åberg,1231 - LO Gottfredsson,1397 1-0

Kastlösa - Egby 2-2

Mikael Persson,1790 - Mikael Nilsson,1936 1-0
Ingvar Landén,1857 - Albin Olsson,1733 0-1
Börje Johansson,1750 - Philip Aldebert,1725 0-1
Jan Henell,1724 - Linus Nilsson,1167 1-0

05 januari 2010

Haag gör Comeback!

Efter två års frånvaro har så den gamle Ölandsettan Johan Haag bestämt sig för att göra comeback! En av Ölands största stjärnor genom tiderna blir därmed tillgänglig för spel i toppstriden i vår!

04 januari 2010

Rehab-träning





Efter den olyckliga ryggskadan ägnar sig Björn nu åt rehab-träning. Återstår att se vilka resultat den ger.

Rankinglista 1.1.2010


  1. Conny Olsson Egby 2253

  2. Johan Haag Egby 2018

  3. Roger Larsson S/G 1978

  4. Björn Alling Egby 1972

  5. Mikael Nilsson Egby 1936

  6. Ingvar Landén Kastlösa 1857

  7. Christer Erlandsson Persnäs 1844

  8. Mikael Persson Kastlösa 1790

  9. Urban Arvidsson S/G 1786

  10. Börje Johansson Kastlösa 1750

  11. Albin Olsson Egby 1733

  12. Philip Aldebert Egby 1725

  13. Jan Henell Kastlösa 1724

  14. Leif Svensson S/G 1660

  15. Börje Larsson S/G 1630

  16. Ingvar Svensson Persnäs 1502
  17. Parvanek Parkizari Kastlösa 1434
  18. Johan Rosengren S/G 1431
  19. Raimo Ekholm Kastlösa 1425
  20. Tomas Svensson S/G 1423
  21. C-O Borgudd Persnäs 1419
  22. Martin Rosengren S/G 1415
  23. Richard Wikar Kastlösa 1402
  24. L-O Gottfredsson S/G 1397
  25. Tore Simonsson Kastlösa 1387
  26. Erik Larsson S/G 1366
  27. Ulf Rosén S/G 1351
  28. Daniel Karlsson Persnäs 1345
  29. Hans Karlsson Kastlösa 1343
  30. Bo Olsson S/G 1249
  31. Benny Nilsson Egby 1239
  32. P-O Johansson 1236
  33. P-G Åberg Persnäs 1231
  34. Bo Sannestam S/G 1218
  35. Göte Johansson Persnäs 1214
  36. Tomas Arvidsson S/G 1213
  37. Håkan Olsson S/G 1202
  38. Daniel Nilsson Egby 1200
  39. Andreas Modin Egby 1200
  40. Adam Ådnanes Egby 1200
  41. Kevin Rodrigues Persnäs 1200
  42. Simon Nilsson Egby 1198
  43. Lena Nilsson Persnäs 1198
  44. Rune Gustavsson S/G 1196
  45. Mikael Sannestam S/G 1192
  46. Ingvar Karlsson S/G 1170
  47. Linus Nilsson Egby 1167
  48. Christer Carlsson S/G 1158
  49. Jörgen Ulfheim Kastlösa 1118
  50. Ingmar Andersson S/G 1109

(Fet stil= Ölandslaget)

03 januari 2010

Skadeproblem hot mot uppflyttning

Dåliga nyheter från Linköpingssektionen. Tyvärr har Björn, som visade 100% form (2/2) under höstens matcher, drabbats av en ryggskada. Skadan uppkom under träning vid flytt av damen från a1 till h8. Det är i dagsläget osäkert om Björn kommer kunna delta vid vårens första match mot Oskarshamn om två veckor. Denna blogg kommer att rapportera löpande från Björns rehab-träning.